'' SODOM'' UN 120 GÜNÜ'NE YASAK KALKTI


Güney Kore, Marquis de Sade'in "Sodom'un 120 Günü" kitabına koyduğu yasağı kaldırdı.


18. yüzyıl Fransız aristokratı Marquis de Sade'ın "Sodom'un 120 Günü" romanına Güney Kore'de uygulanan yasak kaldırıldı.
Güney Kore'deki yayıncılık etiği komisyonunun, yayınevinin protestolarının ardından kitabı yeniden değerlendirdiği ve "insan ihtirasının derinlemesine incelenmesine katkıda bulunacağına" kanaat getirilen romanın dağıtım yasağını kaldırdığı bildirildi.
Yazarın 1785'te kaleme aldığı, ancak 1900'lerin başına dek kadar yayımlanmayan ''Sodom'un 120 Günü'', Kore diline tercüme edilerek Ağustos ayında raflardaki yerini almıştı. Roman, etik komisyonunun kararıyla "şiddetli bir coşkuyu tetiklediği" gerekçesiyle 6 Eylül'de toplatılmıştı.
Halk, "şiddet kaynaklı heyecanı tetiklediğini" savunarak kitabı protesto etmişti. Kitabın yayıncısının ifade özgürlüğünün sınırlandırıldığı yönündeki şikâyetleri üzerine, akademisyenler ve romancılardan oluşan bir grup, gerçekleştirdikleri toplantı sonunda eserin edebi değerini kabul etti ve böylece uygulanan sansür hafifletildi. Kitabın ilk baskısı 1785'te Paris'te yayınlanmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...