NÜFUSUN YÜZDE 40' I KİTABA İHTİYAÇ DUYMUYOR

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Türkiye' de nüfusun yüzde 40' ından fazla insanın kitap okumaya ihtiyaç duymadığını ifade ettiğini ve ''kitap okumuyorum'' diyenlerin sayısını hızla azaltmak zorunda olduklarını söyledi.

 Kula, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü' nce düzenlenen ''2. Halk Kütüphaneciliği Sempozyumu'' nun önemini şöyle dile getirdi: kütüphanecilerin halkla ilişkilerini geliştirebilmek, dünya kütüphanelerindeki gelişmeleri takip edebilmelerini sağlamak, kütüphaneciliğin çekiciliğini arttırmak ve deneyimlerini karşılıklı olarak paylaşabilmek...

Türkiye' deki bin 118 kütüphanede toplam 311 kütüphanecinin görev yaptığını ifade eden Kula, Türkiye' deki kütüphaneci sayısının dünya ortalamasının çok altında olduğunu kaydetti.

Kütüphanecilik eğitimi almış personel sayısını arttırmak zorunda olduklarını vurgulayan Kula,'' dünya ortalamasına yaklaşabilmek için bugünkü sayının en az 4 katına çıkmak zorundayız. Dünya ortalamasını yakalayamayız ama, en azından yaklaşabiliriz. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü' nde 3 bin personel var. Bunların sadece 311'i bilgi belge yönetimi bölümünde öğrenim görmüş,'' dedi.

Kütüphane hizmetini arttırabilmek, niteliğini yükseltebilmek için taze kana ihtiyaçları olduğunu dile getiren Kula, konuyu bakanlık yetkilileriyle görüştüklerini, bu yıl ciddi bir personel artışı sağlayacaklarını kaydetti.

Kaynak: cnnturk.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...